Kolędowanie dzieci

 

Kolędowanie dzieci

 

 

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów. Sam termin „kolęda” wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae”, którym Rzymianie nazywali pierwszy dzień miesiąca i pierwszy dzień roku, kiedy to składali sobie życzenia i podarunki. W Polsce wyraz ten oznaczał najpierw Nowy Rok, a potem życzenia, dary i śpiewy noworoczne, wreszcie pieśni na Boże Narodzenie. Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XV i XVI wieku i są to często parafrazy tekstów łacińskich.
Kolędy wyrażają radość z przyjścia na świat Boga-Człowieka i stanowią prośbę, aby Chrystus przez swą łaskę narodził się w naszych sercach. Każdy kraj ma swoje ulubione kolędy, ale niektórym udało się zrobić karierę międzynarodową – tak jak „Cicha noc”, która posiada nawet swoje muzeum w Salzburgu – tam gdzie urodził się twórca jej tekstu austriacki ksiądz Joseph Mohr (1792-1848). Melodię skomponował organista Franz Gruber (1787-1863). Po raz pierwszy można było ją usłyszeć w 1818 r. na Pasterce w austriackiej wiosce Oberndorf bei Salzburg.
Kolędy wykonują artyści reprezentujący nurty zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Śpiewane są we wszystkich możliwych formach muzycznych od kołysanki poprzez poloneza, mazurka, oberka, marsza aż po muzykę rockową i bluesową. Słychać je w telewizji, w radiu, w sklepach i w wielu innych miejscach. Najpiękniej jednak brzmią w kościołach i w rodzinnych domach. Śpiewanie kolęd i pastorałek wypływa z potrzeby bycia razem. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim, czego nam na co dzień, tak często brakuje.
Kolędy są chyba najbardziej lubianym rodzajem pieśni religijnych. Są chętnie śpiewane przez wszystkich, a zwłaszcza przez dzieci. Dlatego od kilku lat w naszej parafii organizujemy koncert kolęd z ich udziałem. Chcemy dać dzieciom możliwość zaśpiewania lub zagrania na instrumencie swojej ulubionej kolędy lub pastorałki. Kolędowanie dzieci pozwala nam spotkać się razem przy żłóbku Pana Jezusa, by wspólnie ucieszyć się tajemnicą Wcielenia i podziękować Bogu za dar Jego Syna dla całego świata.
W niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w naszym kościele kilkanaścioro dzieci z różnych szkół i przedszkoli swoim śpiewem chwaliło Jezusa, który narodził się w Betlejem. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w kolędowaniu i za piękny śpiew. 

Nad całością czuwali: – s. Grażyna Wydra i ks. Marek Gaborski
Zdjęcia wykonał – ks. kanonik Stanisław Mendakiewicz; tekst S. Grażyna Wydra.
Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Print Friendly, PDF & Email

Brak komentarzy

Komentarze są wyłączone

© Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła w Częstochowie. Projekt i wykonanie ShockMedia.