Wykład o dziejach naszego kościoła

Wykład o dziejach Kościoła i Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Częstochowie  z okazji Jubileuszu 80-lecia Parafii

W środę 20 września br. po wieczornej Mszy Świętej wysłuchaliśmy wykładu księdza Mariusza Frukacza – redaktora "Niedzieli" i kapelana KIK-u, który przybliżył rys historyczny naszego kościoła od 1582 roku do czasu powstania parafii w 1937 roku. Był to pierwszy wykład z cyklu „Dzieje Kościoła i Parafii Świętego Jakuba Apostoła”. Z wielkim skupieniem słuchaliśmy   o historii naszej świątyni.

Oto najważniejsze wydarzenia:
1582 r. – budowa pierwszego drewnianego kościoła,
1642 r. – budowa murowanego kościoła z przytułkiem dla chorych pielgrzymów,
1786 r. – przy kościele osiedliły się Siostry Mariawitki, zajmowały się wychowaniem młodzieży          żeńskiej oraz opieką nad chorymi,
1869 r. – rozbiórka kościoła na zlecenie okupanta rosyjskiego,
1870 r. – budowa cerkwi prawosławnej,
1914 r. – przejęcie cerkwi przez wojsko niemieckie,
1918 r. – przekazanie kościoła katolikom,
1925 r. – utworzenie częstochowską diecezji, świątynia miała status kościoła rektorackiego i jednocześnie kościoła garnizonowego dla polskiego wojska,
1937 r. – utworzenie Parafii pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła
            W przekazie księdza Mariusza mocno wybrzmiała postawa odważnych częstochowskich robotników. W 1869 roku rosyjskie władze zaborcze nakazały częstochowskim robotnikom wykonanie prac wyburzeniowych świątyni, na co robotnicy nie zgodzili się. Decyzjom zaborcy nikt nie mógł się sprzeciwić bez narażenia swojej wolności, a nawet życia. W efekcie przywieziono robotników z Rosji, aby dokonali rozbiórki kościoła.
            Środowe spotkanie zgromadziło wielu parafian, członków Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Akcji Katolickiej. Spotkaniu towarzyszył również śpiew i dźwięki gitary w wykonaniu Elżbiety Jarząbek, która poprzez swoje autorskie muzyczne kompozycje uwielbiała Pana Boga. Elżbieta jest częstochowianką, nagrała kilka płyt, a poprzez autorskie pieśni odzwierciedla osobiste doświadczenie Boga, którym pragnie się dzielić z innymi ludźmi.
            Z niecierpliwością oczekujemy na zapowiedziane przez księdza Mariusza Frukacza wydanie książki o dziejach naszej Parafii, która ma ukazać się w przyszłym roku. Wydawnictwo będzie zwieńczeniem trudu gromadzenia materiałów źródłowych przez okres aż 10 lat, za co niech Dobry Bóg za wstawiennictwem Św. Jakuba i Matki Bożej Nieustającej Pomocy, hojnie księdzu wynagrodzi.

Monika Karoń-Dróżdż

Członek  Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

Kilka zdjęć kliknij tutaj

Print Friendly, PDF & Email

Brak komentarzy

Komentarze są wyłączone

© Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła w Częstochowie. Projekt i wykonanie ShockMedia.