PRZYPOMNIENIA ADWENTOWE

W Kościele Katolickim, w niedzielę (3 XII 2017) rozpoczyna się Adwent, czas czterech niedziel, które poprzedzają święta Bożego Narodzenia. W tym roku Adwent jest najkrótszy, bowiem w czwartą niedzielę adwentową jest już Wigilia i koniec Adwentu. Stąd zachęta do intesywnnego przeżywania czasu adwentowego.
Kościół gorąco zaprasza nas do podejmowania właściwych temu okresowi praktyk religijnych i pielęgnowania zwyczajów, które zwykle towarzyszyły przeżywaniu Adwentu. Oprócz codziennych praktyk modlitewnych są nimi: uczestnictwo we Mszy świętej Roratniej (dzieci uczestniczą z lampionami – najlepiej wykonanymi samodzielnie przy pomocy rodziców) oraz udział w adwentowych rekolekcjach.

Roraty będą celebrowane o godz. 7.oo a dla dzieci o godz. 17.oo w kaplicy na plebanii.

W rodzinie przeżywanie Adwentu możemy ubogacić przez realizację adwentowych zwyczajów. Otóż w naszych mieszkaniach może być ustawiony wieniec adwentowy (wykonany, np. z gałązek świerkowych), w którym umieszcza się cztery świece, symbolizujące poszczególne niedziele. W pierwszą niedziele zapala się jedną świecę, w następną dwie itd. Przy zapalonej świecy rodzina modli się wspólnie.

Inną propozycją jest żłóbek biblijny, który pozwala rodzinie przeżywać kolejne etapy historii zbawienia. Dzieci pod kierunkiem rodziców wykonują, np. z papieru figury biblijne, które potem kolejno ustawia się przy żłóbku.

Przy tak przygotowanym żłóbku w poszczególne dni, rodzice wraz z dziećmi odbywają spotkanie modlitewne, podczas których śpiewa się odpowiednie pieśni, czyta się Pismo Święte, odmawia modlitwy. Istnieje też zwyczaj gromadzenia sianka dobrych uczynków. Po wykonaniu dobrego czynu dzieci gromadzą sianko, które na Boże Narodzenie umieszcza w żłóbku: w domu lub kościele.

Z pierwszą niedzielą Adwentu 2017 r. wchodzi w życie nowy program duszpasterski dla Kościoła Katolickiego w Polsce. Najważniejszym zadaniem tego czasu będzie odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego.

W nadchodzącym roku będziemy także pamiętać o przypadającej 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Stąd będziemy więcej modlić się za Ojczyznę i pogłębiać naszą miłość do Ojczyzny i pytać siebie co znaczy być prawdziwym patriotą.

Na temat programu duszpasterskiego pisałem w aktualnościach (na naszej stronie Internetowej) we wrześniu br. Można o tym przeczytać tutaj.

 

Print Friendly, PDF & Email

Brak komentarzy

Komentarze są wyłączone

© Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła w Częstochowie. Projekt i wykonanie ShockMedia.