Apel o pomoc na remont kościoła

 

Uratujmy kościół Św. Jakuba Apostoła!

 

 

KOCHANI PARAFIANIE I PRZYJACIELE ŚW. JAKUBA!

W ostatnim czasie Parafialna Rada Ekonomiczna podjęła decyzję o przygotowaniach do kompleksowego remontu podziemi naszego kościoła. Prosimy potraktować tą sprawę jako priorytetową na najbliższe lata i plany gospodarcze naszej Parafii. Stan podziemia kościoła jest fatalny, wilgotność przekracza ponad 80%, są problemy z instalacją elektryczną, na ścianach widać zagrzybienie i szron. Wszystko to wpływa negatywnie na całą bryłę świątyni i zdrowie osób tam przebywających. Warto zaznaczyć, że w podziemiach kościoła znajdują się pomieszczenia użytkowe czyli kaplica i zakrystia. Przedstawiony kosztorys prac obejmujący m.in. izolację fundamentów, odwilgocenie ścian, założenie systemu odprowadzania wody gruntowej, renowację wewnętrznych ścian świątyni, kompleksową modernizację instalacji elektrycznej, założenie monitoringu, poszerzenie dwóch wejść dolnych i schodów do zakrystii i kaplicy, modernizację zewnętrznych schodów do wszystkich wejść kościoła wraz z podjazdem dla niepełnosprawnych, wymianę okien przyziemia i drzwi opiewa na kwotę ok. 480 000 zł.        

W obecnym stanie parafia nie jest w stanie samodzielnie sfinansować tego remontu dlatego podjęła starania o dofinansowanie z środków pomocowych dla obiektów zabytkowych z linii krajowych i unijnych dotacji. Obecnie złożony jest wniosek o wsparcie do Urzędu Marszałkowskiego oraz wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niemiej jednak wkład własny jaki musi ponieść parafia to min. 150 000 zł, aby móc przystąpić do tych prac.

Przygotowanie powyższych wniosków poprzedziło sporządzenie inwentaryzacji kościoła, konieczne jest przygotowanie projektów rewitalizacji, nowych instalacji, zabudowy, nadzoru nad tymi pracami itp. – to zadanie, którego koszy parafia ponosi obecnie – ok. 70 000 zł.

W związku z powyższymi pracami zwracamy się do wszystkich Szanownych Parafian i Gości o pomoc w tym wielkim dziele. Będzie można to uczynić przez większe ofiary indywidualne składane w DRUGĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA (tzw. Taca inwestycyjna, której przychód będzie podawany publicznie w kolejną niedzielę) lub bezpośrednio w kancelarii lub na konto parafii (zostaną przygotowane bloczki z numerem konta, będzie je można pobrać ze stolików – jako darowizna na cele kultu religijnego – remont  kościoła). Parafia nasza stale się zmniejsza i wyludnia. Nie jest już możliwe prowadzenie jakichkolwiek remontów tylko z oszczędności z tacy czy kolędy, jak było to choćby 15-20 lat temu. Mamy piękny kościół parafialny, nie możemy dopuścić, aby uległ dalszemu niszczeniu. Planowane prace są podzielone na klika etapów, etap pierwszy to podziemie kościoła, jeśli uda się go sfinalizować, będziemy wnioskować o dalsze środki na remont wnętrza świątyni. Zwróćmy uwagę, że z naszej parafii powstawały nowe parafie m.in. św. Wojciecha, Bożego Ciała, Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny i nasi byli parafianie postawili tam od podstaw piękne nowe kościoły. Także i my w tej historii dziejów musimy stanąć przed remontem naszej świątyni. Dlatego prosimy was drodzy o wsparcie. W intencji ofiarodawców modlimy się w każdą niedzielę w czasie Mszy o 12.30.

Bóg zapłać!

(O postępach prac będziemy na bieżąco informować, wszystkie dokumenty prac są do wglądu u Proboszcza parafii).

NUMER KONTA BANKOWEGO DLA DARCZYŃCÓW:

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚW. JAKUBA AP.
ul. KILIŃSKIEGO 8, 42-200 CZĘSTOCHOWA

Numer rachunku bankowego:
83 1020 1664 0000 3902 0131 3162

tytułem: DAROWIZNA NA REMONT KOŚĆIOŁA ŚW. JAKUBA AP.

[tekst powyższy przysłał ks. Mariusz Nabiałek]

Print Friendly, PDF & Email

Brak komentarzy

Komentarze są wyłączone

© Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła w Częstochowie. Projekt i wykonanie ShockMedia.