Aktualności

Udział w centralnej procesji Bożego Ciała

W uroczystość Bożego Ciała odbyła się przed południem centralna procesja eucharystyczna, w którą włączyła się nasza parafia. Również parafia przygotowała drugi ołtarz na pl. Biegańskiego. Zdjęcia z przejścia procesji przez teren naszej parafii można zobaczyć w galerii foto lub klikając tutaj.

Centralna procesja eucharystyczna w Boże Ciało w Częstochowie

W czwartek, 15 czerwca, obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Centralne obchody Bożego Ciała w Częstochowie rozpoczną się o godz. 10 Mszą św. w archikatedrze pw. Świętej Rodziny. Po nabożeństwie na Jasną Górę, ul. Krakowską i Al. NMP, ruszy procesja. Obrzędom eucharystycznym będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Zwiedzanie Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II

Członkowie Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii Świętego Jakuba Apostoła w Częstochowie w dniu 29.04.2017r odwiedzili Muzeum Monet i Medali Świętego Jana Pawła II. Był to czas pełen wdzięczności za pontyfikat Świętego Jana Pawła II, przeżywany wspólnie z innymi parafianami oraz z sympatykami parafii.

Obecność w tym miejscu była nieprzypadkowa. Po upadku systemu komunistycznego, kiedy rozpoczął się nowy etap w historii Polski i Kościoła, Papież Jan Paweł II kilkakrotnie upominał się o reaktywowanie w kraju struktur Akcji Katolickiej. To dzięki Ojcu Świętemu, od ponad dwudziestu lat działalność Akcji Katolickiej może przynosić owoce.

Papież Jan Paweł II na spotkaniu z przedstawicielami włoskiej Akcji Katolickiej w 2002 roku powiedział: „«Duc in altum» (’Wypłyń na głębię’) Akcjo Katolicka, nie lękaj się! Należysz do Kościoła i jesteś w sercu Pana, który wciąż kieruje twoje kroki ku nigdy nie przewyższonej nowości Ewangelii. Wiedzcie, że Papież Was wszystkich, należących do tego chwalebnego Stowarzyszenia wspiera na tej drodze modlitwą, a zachęcając gorąco do wytrwania w przyjętych zobowiązaniach, wszystkim Wam z serca błogosławi”. I dziś te słowa przekonują o ogromnym wsparciu Świętego Jana Pawła II, które jest tak bardzo potrzebne, skoro jesteśmy powołani, aby „przynosić owoc obfity”.

Z wielką radością podziwiano ekspozycje monet, medali, oraz co najważniejsze – relikwii związanych z osobą Świętego Jana Pawła II. Zwiedzanie zakończono rozmowami przy kawie i kremówkach. Ten wyjątkowy czas w Muzeum, wpisał się w nasze duchowe przygotowanie w związku z podjętymi krokami do ustanowienia Świętego Jana Pawła II za patrona Akcji Katolickiej w Polsce.

Święty Janie Pawle II módl się za nami, wolni od lęku chcemy wypłynąć na głębię!

Kilka zdjęć z pobytu w muzeum można zobaczyć tutaj.

Tekst i zdjęcia: Monika Karoń-Dróżdż.

ZAPROSZENIE do zwiedzania Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Rekolekcje, Triduum Paschalne

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych, zarówno dorosłych, jak również młodzież i dzieci. Program zarówno rekolekcji jak i Triduum Paschalnego jest podany w zakładce "Biuletyn Parafialny".

Zaproszenie na film

Bardzo serdecznie chciałbym polecić i zachęcić do obejrzenia filmu pt. „Zerwany kłos”, który wszedł na ekrany kin 17 lutego bieżącego roku. Film można obejrzeć w kinie Cinema City Wolność, ul. Kościuszki 1/5. Warto go zobaczyć.

„Zerwany kłos” jest polskim filmem dramatycznym z 2017 roku. Powstał w oparciu o biografię polskiej błogosławionej Karoliny Kózkównej (2.08.1898 – 18.11.1914). Karolina była wychowana w głęboko wierzącej i religijnej rodzinie. Była szlachetną dziewczyną, praktykującą wiarę, pomagającą innym. W roku 1914 podczas I wojny światowej w okolice Tarnowa dotarli rosyjscy żołnierze, wówczas szesnastoletnia Karolina broniąc swojej wiary i niewinności, poniosła śmierć męczeńską. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Fabułę filmu dopełnia historia Teresy, która nosiła w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka Sorokina. Karolina staje przy niej, aby ukazać jej sens dalszego życia. „Zerwany kłos” jako film religijny niesie przesłanie o sensie cierpienia, zwycięstwie miłości nad nienawiścią. Piękną postacią jest także kapłan, ówczesny proboszcz.

Film został wyprodukowany przez Fundację Lux Veritatis przy wsparciu Telewizji Trwam. Twórcami filmu są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Nadmienić należy, że reżyserem filmu jest Witold Ludwig, absolwent Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, nasz parafianin. Po obejrzeniu tego filmu czuję się zobowiązany złożyć serdeczne gratulacje reżyserowi a także gratuluję Jego Rodzicom, którzy mieszkają w naszej parafii; cieszcie się sukcesami swojego syna.

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. DOMINIKA SAVIO

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW.DOMINIKA SAVIO

Już w najbliższą środę będziemy gościć w naszej parafii relikwie św. Dominika Savio – patrona Liturgicznej Służby Ołtarza.
Peregrynacja rozpocznie się o godzinie 17.00 i na tę godzinę zapraszamy wszystkie dzieci ze szkoły podstawowej, następnie na Mszę św. o godz. 18.30 zapraszamy wszystkich parafian a szczególnie młodzież, ministrantów i lektorów. Po Mszy św. modlitwy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz ucałowanie relikwii św. Dominika Savio. W czwartek po Mszy św. o godz. 7.00, w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, dalszy ciąg czuwania aż do godziny 15.00, kiedy to Koronką do Bożego Miłosierdzia zakończy się pobyt św. Dominika Savio w nasze wspólnocie.  Zachęcamy, by zwłaszcza starsi: rodzice i dziadkowie, w modlitwie polecali przyszłość (wychowanie i zbawienie) swoich dzieci i wnuków wstawiennictwu tego najmłodszego świętego.

PLAN SZCZEGÓŁOWY SPOTKANIA ZE ŚW DOMINIKIEM:

15 lutego (modlitwy przy relikwiach w kościele)

17.00 Rozpoczęcie spotkania. Spotkanie dzieci ze św. Dominikiem
18.00 Okazja do spowiedzi
18.30 Uroczysta Eucharystia
19.30 Spotkanie młodzieży ze św. Dominikiem

16 lutego (modlitwy przy relikwiach w kaplicy adoracji)

8.00 Spotkanie Zespołu Posynodalnego ze św. Dominikiem
9.00 Spotkanie Żywego Różańca ze św. Dominikiem
11.00 Spotkanie Bractwa Eucharystycznego ze św. Dominikiem
12.30 Spotkanie Akcji Katolickiej ze św. Dominikiem
14.00 Spotkanie Kręgu Biblijnego ze św. Dominikiem
15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i zakończenie peregrynacji.

/powyższą treść autorstwa p. Oskara Juchnika na stronie zamieścił ks. Stanisław/

Kolędowanie dzieci

 

Kolędowanie dzieci

 

 

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów. Sam termin „kolęda” wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae”, którym Rzymianie nazywali pierwszy dzień miesiąca i pierwszy dzień roku, kiedy to składali sobie życzenia i podarunki. W Polsce wyraz ten oznaczał najpierw Nowy Rok, a potem życzenia, dary i śpiewy noworoczne, wreszcie pieśni na Boże Narodzenie. Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XV i XVI wieku i są to często parafrazy tekstów łacińskich.
Kolędy wyrażają radość z przyjścia na świat Boga-Człowieka i stanowią prośbę, aby Chrystus przez swą łaskę narodził się w naszych sercach. Każdy kraj ma swoje ulubione kolędy, ale niektórym udało się zrobić karierę międzynarodową – tak jak „Cicha noc”, która posiada nawet swoje muzeum w Salzburgu – tam gdzie urodził się twórca jej tekstu austriacki ksiądz Joseph Mohr (1792-1848). Melodię skomponował organista Franz Gruber (1787-1863). Po raz pierwszy można było ją usłyszeć w 1818 r. na Pasterce w austriackiej wiosce Oberndorf bei Salzburg.
Kolędy wykonują artyści reprezentujący nurty zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Śpiewane są we wszystkich możliwych formach muzycznych od kołysanki poprzez poloneza, mazurka, oberka, marsza aż po muzykę rockową i bluesową. Słychać je w telewizji, w radiu, w sklepach i w wielu innych miejscach. Najpiękniej jednak brzmią w kościołach i w rodzinnych domach. Śpiewanie kolęd i pastorałek wypływa z potrzeby bycia razem. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim, czego nam na co dzień, tak często brakuje.
Kolędy są chyba najbardziej lubianym rodzajem pieśni religijnych. Są chętnie śpiewane przez wszystkich, a zwłaszcza przez dzieci. Dlatego od kilku lat w naszej parafii organizujemy koncert kolęd z ich udziałem. Chcemy dać dzieciom możliwość zaśpiewania lub zagrania na instrumencie swojej ulubionej kolędy lub pastorałki. Kolędowanie dzieci pozwala nam spotkać się razem przy żłóbku Pana Jezusa, by wspólnie ucieszyć się tajemnicą Wcielenia i podziękować Bogu za dar Jego Syna dla całego świata.
W niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w naszym kościele kilkanaścioro dzieci z różnych szkół i przedszkoli swoim śpiewem chwaliło Jezusa, który narodził się w Betlejem. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w kolędowaniu i za piękny śpiew. 

Nad całością czuwali: – s. Grażyna Wydra i ks. Marek Gaborski
Zdjęcia wykonał – ks. kanonik Stanisław Mendakiewicz; tekst S. Grażyna Wydra.
Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Jasełka w naszym kościele

JASEŁKA W KOŚCIELE ŚW. JAKUBA AP.

„Tajemnica nocy betlejemskiej trwa bez przerwy.
Wypełnia ona dzieje świata i zatrzymuje się
na progu każdego ludzkiego serca”. (Jan Paweł II)

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy z wiarą i  miłością pochylamy się nad tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. Czas, w którym cieszymy się, że Jezus przyszedł do nas, aby objawić swoją miłość wszystkim bez wyjątku.
Z okazji Bożego Narodzenia w różnych miejscach organizowane są przedstawienia, które popularnie nazywamy jasełkami. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło”, oznaczającego „żłób”. Ale tradycja jasełek, mimo tego strapolskiego słowa, nie pochodzi z Polski, lecz z Włoch. Zakłada się bowiem, że tradycję jasełek, zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu. Po raz pierwszy zorganizował przedstawienie o treściach bożonarodzeniowych, z udziałem ludzi i zwierząt w Greccio we Włoszech w 1223 roku.
Młodzież i dzieci należące do różnych grup w naszej parafii oraz rodzice wraz z księdzem wikarym również w tym czasie wpisali się w bogatą historię jasełek sięgającą średniowiecza. W Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia 2017 r. – w naszym kościele mogliśmy obejrzeć w ich wykonaniu Jasełka pt. „Błogosławiona noc”.

W przedstawieniu bożonarodzeniowym pt. „Błogosławiona noc” wystąpili:
Maryja – Weronika Mucha
Józef – Tomasz Struski
Anioł Gabriel – pani Ewelina Mucha
Rebeka – Kalina Lenart
Miriam – Weronika Szczygłowska
Pasterz I – Adrian Wróbel
Pasterz II – Igor Wójcik
Pasterz III – Joanna Gęsior
Pasterz IV – Kajetan Szymański
Kacper – pan Marcin Mucha
Melchior – pan Marcin Szymański
Baltazar – ksiądz Marek Gaborski
Wół – Marta Bojarska
Osioł – Klaudia Melka
Kupiec – Bartłomiej Całus

Nad całością czuwała – S. Grażyna Wydra
Skorzystaliśmy ze scenariusza i ścieżki dźwiękowej pana Marcina Kobierskiego
Zdjęcia wykonał – ks. kanonik Stanisław Mendakiewicz; tekst S. Grażyna Wydra.
Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Zdjęcia z pasterki

Parafia św. Jakuba Ap. w Częstochowie rozpoczęła świętowanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego od modlitewnego czuwania przed Mszą Św. o północy. W parafialnej świątyni już o godz. 23.15 rozpoczęło się wspólne kolędowanie, odczytanie fragmentów Pisma Św. i duchowe przygotowanie do Uroczystej Pasterki.

Mszy Św. Pasterskiej przewodniczył ks. kan. Kazimierz Zalewski – proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w koncelebrze Ks. Daniela Kusa – notariusza Kurii Metropolitalnej. W wygłoszonej homilii Ks. Zalewski przybliżył istotę i tajemnice obchodzonej Uroczystości, szczególnie akcentując aktualność przesłania z przed ponad 2000 lat w kontekście tylu miejsc w których obecnie prześladowani są chrześcijanie m.in. konfliktów w Aleppo, Iraku i Bliskim Wschodzie.

Szczególnym akcentem tegorocznej Pasterski była obecność twórców tegorocznej szopki bożonarodzeniowej na Placu Biegańskiego na czele z s. Mileną z Zespołu Nowej Ewangelizacji ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, która towarzyszy osobom bezdomnym czy potrzebujących pomocy.

Po zakończeniu Mszy Św. w kościele, zgromadzeni kapłani, twórcy szopki i wszyscy obecni przeszli w procesji z figurą Dzieciątka Jezus, która złożono w szopce i na Placu, co jest symbolem rozpoczęcia Okresu Bożego Narodzenia.

Na zakończenie wszyscy obecni w radosnej atmosferze kolędowali i złożyli sobie życzenia świąteczne łamiąc się opłatkiem.

Autor zdjęć: Ewa Puchała

Tekst: Oskar Juchnik

/cytowane za http://archiczest.pl/news/bog-sie-rodzi/

Kto chciałby zobaczyć zdjęcia z Pasterki w 2016 roku, może zobaczyć je tutaj

© Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła w Częstochowie. Projekt i wykonanie ShockMedia.