Aktualności

Relacja z uroczystości odpustowych

25 lipca 2017 r. o godz. 18.3o odbyły się uroczystości odpustowe. Relację z tej uroczystoći można przeczytać pod adresem http://archiczest.pl/jubileusz-80-lecia-parafii-sw-jakuba-ap-w-czestochowie lub tutaj

Nadto można obejrzeć zdjęcia pod adresem: http://niedziela.pl/zdjecia/1545

 

Zaproszenie na parafialny odpust

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

W czwartek 22 czerwca 2017 r. zakończyliśmy w naszej parafii oktawę (ośmiodniowe obchody) uroczystości Bożego Ciała. W tych dniach parafianie licznie uczestniczyli w codziennej Eucharystii połączonej ze śpiewem nieszporów, nabożeństwem czerwcowym i procesją eucharystyczną wokół świątyni. Tradycyjnie, tydzień po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w naszej parafii odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy usytuowanych wokół kościoła. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Ks. Proboszcz Kazimierz Zalewski, koncelebrowali: Ks. Kan. Stanisław Mendakiewicz, Ks. Prał. Marian Szczerba, Ks. Daniel Kusa i Ks. Wojciech Torchalski, który wygłosił okolicznościową homilię. Na zakończenie tej wyjątkowej uroczystości wszyscy przyjęli błogosławieństwo eucharystyczne, zostały pobłogosławione wianki (pierwociny zieleni tego roku) oraz dzieci.

W tym dniu mieliśmy jeszcze jedno wydarzenie które dało nam powód do radości (ale i smutku). Decyzją Ks. Arcybiskupa Metropolity Wacława Depo, Ks. Marek Gaborski dotychczasowy wikariusz naszej parafii, został mianowany administratorem parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Złochowicach w dekanacie kłobuckim. Obowiązki na nowej samodzielnej placówce duszpasterskiej obejmie z dniem 01 lipca 2017 r. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za trzy lata bardzo gorliwej pracy duszpasterskiej w naszej parafii. Ks. Marek zorganizował m.in. chór mieszany Agnus Dei, scholę dziecięcą, animował oprawę muzyczną niedzielnych Mszy Św. o godz. 11.00 i innych uroczystości, był opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza, organizował zimowe wyjazdy z dziećmi i młodzieżą. Chętnie brał udział we wszystkich pracach pomocniczych przy naszej świątyni. Życzymy Mu Bożego Błogosławieństwa i zapału w posłudze proboszczowskiej. Za te wszystkie dobre dzieła dziękowaliśmy w czwartek. Zdjęcia z tej uroczystości można zobaczyć tutaj.

Tekst: Oskar Juchnik
Autor zdjęć: Tomasz Wyrzykowski

Udział w centralnej procesji Bożego Ciała

W uroczystość Bożego Ciała odbyła się przed południem centralna procesja eucharystyczna, w którą włączyła się nasza parafia. Również parafia przygotowała drugi ołtarz na pl. Biegańskiego. Zdjęcia z przejścia procesji przez teren naszej parafii można zobaczyć w galerii foto lub klikając tutaj.

Centralna procesja eucharystyczna w Boże Ciało w Częstochowie

W czwartek, 15 czerwca, obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Centralne obchody Bożego Ciała w Częstochowie rozpoczną się o godz. 10 Mszą św. w archikatedrze pw. Świętej Rodziny. Po nabożeństwie na Jasną Górę, ul. Krakowską i Al. NMP, ruszy procesja. Obrzędom eucharystycznym będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Zwiedzanie Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II

Członkowie Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii Świętego Jakuba Apostoła w Częstochowie w dniu 29.04.2017r odwiedzili Muzeum Monet i Medali Świętego Jana Pawła II. Był to czas pełen wdzięczności za pontyfikat Świętego Jana Pawła II, przeżywany wspólnie z innymi parafianami oraz z sympatykami parafii.

Obecność w tym miejscu była nieprzypadkowa. Po upadku systemu komunistycznego, kiedy rozpoczął się nowy etap w historii Polski i Kościoła, Papież Jan Paweł II kilkakrotnie upominał się o reaktywowanie w kraju struktur Akcji Katolickiej. To dzięki Ojcu Świętemu, od ponad dwudziestu lat działalność Akcji Katolickiej może przynosić owoce.

Papież Jan Paweł II na spotkaniu z przedstawicielami włoskiej Akcji Katolickiej w 2002 roku powiedział: „«Duc in altum» (’Wypłyń na głębię’) Akcjo Katolicka, nie lękaj się! Należysz do Kościoła i jesteś w sercu Pana, który wciąż kieruje twoje kroki ku nigdy nie przewyższonej nowości Ewangelii. Wiedzcie, że Papież Was wszystkich, należących do tego chwalebnego Stowarzyszenia wspiera na tej drodze modlitwą, a zachęcając gorąco do wytrwania w przyjętych zobowiązaniach, wszystkim Wam z serca błogosławi”. I dziś te słowa przekonują o ogromnym wsparciu Świętego Jana Pawła II, które jest tak bardzo potrzebne, skoro jesteśmy powołani, aby „przynosić owoc obfity”.

Z wielką radością podziwiano ekspozycje monet, medali, oraz co najważniejsze – relikwii związanych z osobą Świętego Jana Pawła II. Zwiedzanie zakończono rozmowami przy kawie i kremówkach. Ten wyjątkowy czas w Muzeum, wpisał się w nasze duchowe przygotowanie w związku z podjętymi krokami do ustanowienia Świętego Jana Pawła II za patrona Akcji Katolickiej w Polsce.

Święty Janie Pawle II módl się za nami, wolni od lęku chcemy wypłynąć na głębię!

Kilka zdjęć z pobytu w muzeum można zobaczyć tutaj.

Tekst i zdjęcia: Monika Karoń-Dróżdż.

ZAPROSZENIE do zwiedzania Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Rekolekcje, Triduum Paschalne

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych, zarówno dorosłych, jak również młodzież i dzieci. Program zarówno rekolekcji jak i Triduum Paschalnego jest podany w zakładce "Biuletyn Parafialny".

Zaproszenie na film

Bardzo serdecznie chciałbym polecić i zachęcić do obejrzenia filmu pt. „Zerwany kłos”, który wszedł na ekrany kin 17 lutego bieżącego roku. Film można obejrzeć w kinie Cinema City Wolność, ul. Kościuszki 1/5. Warto go zobaczyć.

„Zerwany kłos” jest polskim filmem dramatycznym z 2017 roku. Powstał w oparciu o biografię polskiej błogosławionej Karoliny Kózkównej (2.08.1898 – 18.11.1914). Karolina była wychowana w głęboko wierzącej i religijnej rodzinie. Była szlachetną dziewczyną, praktykującą wiarę, pomagającą innym. W roku 1914 podczas I wojny światowej w okolice Tarnowa dotarli rosyjscy żołnierze, wówczas szesnastoletnia Karolina broniąc swojej wiary i niewinności, poniosła śmierć męczeńską. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Fabułę filmu dopełnia historia Teresy, która nosiła w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka Sorokina. Karolina staje przy niej, aby ukazać jej sens dalszego życia. „Zerwany kłos” jako film religijny niesie przesłanie o sensie cierpienia, zwycięstwie miłości nad nienawiścią. Piękną postacią jest także kapłan, ówczesny proboszcz.

Film został wyprodukowany przez Fundację Lux Veritatis przy wsparciu Telewizji Trwam. Twórcami filmu są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Nadmienić należy, że reżyserem filmu jest Witold Ludwig, absolwent Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, nasz parafianin. Po obejrzeniu tego filmu czuję się zobowiązany złożyć serdeczne gratulacje reżyserowi a także gratuluję Jego Rodzicom, którzy mieszkają w naszej parafii; cieszcie się sukcesami swojego syna.

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. DOMINIKA SAVIO

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW.DOMINIKA SAVIO

Już w najbliższą środę będziemy gościć w naszej parafii relikwie św. Dominika Savio – patrona Liturgicznej Służby Ołtarza.
Peregrynacja rozpocznie się o godzinie 17.00 i na tę godzinę zapraszamy wszystkie dzieci ze szkoły podstawowej, następnie na Mszę św. o godz. 18.30 zapraszamy wszystkich parafian a szczególnie młodzież, ministrantów i lektorów. Po Mszy św. modlitwy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz ucałowanie relikwii św. Dominika Savio. W czwartek po Mszy św. o godz. 7.00, w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, dalszy ciąg czuwania aż do godziny 15.00, kiedy to Koronką do Bożego Miłosierdzia zakończy się pobyt św. Dominika Savio w nasze wspólnocie.  Zachęcamy, by zwłaszcza starsi: rodzice i dziadkowie, w modlitwie polecali przyszłość (wychowanie i zbawienie) swoich dzieci i wnuków wstawiennictwu tego najmłodszego świętego.

PLAN SZCZEGÓŁOWY SPOTKANIA ZE ŚW DOMINIKIEM:

15 lutego (modlitwy przy relikwiach w kościele)

17.00 Rozpoczęcie spotkania. Spotkanie dzieci ze św. Dominikiem
18.00 Okazja do spowiedzi
18.30 Uroczysta Eucharystia
19.30 Spotkanie młodzieży ze św. Dominikiem

16 lutego (modlitwy przy relikwiach w kaplicy adoracji)

8.00 Spotkanie Zespołu Posynodalnego ze św. Dominikiem
9.00 Spotkanie Żywego Różańca ze św. Dominikiem
11.00 Spotkanie Bractwa Eucharystycznego ze św. Dominikiem
12.30 Spotkanie Akcji Katolickiej ze św. Dominikiem
14.00 Spotkanie Kręgu Biblijnego ze św. Dominikiem
15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i zakończenie peregrynacji.

/powyższą treść autorstwa p. Oskara Juchnika na stronie zamieścił ks. Stanisław/

© Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła w Częstochowie. Projekt i wykonanie ShockMedia.